Openhouse Brno – jsme hrdou součástí!

Budova Husovu sboru, ve které Divadlo BARKA už třicet let vděčně sídlí, patří mezi architektonické skvosty města Brna. Jsme rádi, že jsme pomohli budově dostat se i do festivalu Openhouse, které po celé republice zpřístupňuje zajímavá místa a objekty veřejnosti, představuje jejich příběh a poukazuje na výjimečnost prostoru.

O budově Husova sboru i Divadlu BARKA vznikl tento text, jehož autorem je Filip Zikmund, který to podstatné z historie shrnuje. Celé znění najdete na webu OPENHOUSE BRNO.

Šedivá budova s věží, které dominuje zlatý kalich, v sobě neukrývá pouze liturgický prostor. V královopolském Husově sboru poblíž Slovanského náměstí sídlí také Divadlo BARKA. A to díky původnímu záměru vybudovat v přízemí divadelní sál a nad ním až samotnou bohoslužebnu s oltářem. Dvoupatrová budova v konstruktivistickém stylu byla postavena v roce 1925 podle návrhu architekta Josefa Nováka. Divadelní sál sloužil za první republiky kulturním činnostem Husova sboru. Po válce zůstal vesměs nevyužívaný až do doby, než jej 60. letech objevil pro studenty JAMU operní režisér Miloš Wasserbauer. Dnes jde o jediné divadlo v republice, které primárně hostí soubory handicapovaných herců. 

Ředitelka divadla Zdeňka Vlachovská objevila prostory budoucího Divadla BARKA v době, kdy už spolupracovala s Ligou vozíčkářů “Přišla jsem se tehdy s doporučením známého na divadlo podívat. Procházela jsem si jej a technik, co mě v něm provázel, se mi smál, že se tady courám sem tam. A já mu říkám: „Ale tady není žádný schod,” vypráví Zdeňka Vlachovská o úplném začátku bezbariérového divadla. Krom absence schodů ji zaujalo i hluboké jeviště, které je pro pohyb vozíků ideální. Lize vozíčkářů se nápad bezbariérového divadla zamlouval, jelikož už provozovali různé volnočasové aktivity. “Než jsem sem přišla, tak tu působila Hudební fakulta JAMU, která tu provozovala operní studio Komorní operu Miloše Wassenbauera. Dělali tu jen devět představení ročně a trošku to tu nechtěli již provozovat. Liga vozíčkářů zase o ten prostor usilovala, ale hned na začátku neměla žádné prostředky si divadlo vybavit” líčí situaci, která předcházela samotnému vzniku divadla ředitelka Vlachovská. Nakonec došlo k dohodě. JAMU BARCE přenechala divadelní vybavení a na oplátku zde mohla nadále zkoušet a hrát svá studentská operní představení.

BARKA by se dala zjednodušeně popsat tématem letošního Open House Brno – přístupnost a inkluze. Je totiž nejen bezbariérová, ale představuje taktéž domov řady divadelních souborů. (Pokračování na www.openhousebrno.cz)

Fotografie pro openhousebrno.cz Pavel Gurka: