Natřikrát – festival současného tance a pohybového divadla

Vážení přátelé,

dovolujeme si Vás informovat, že ve dnech 22. – 31. 10. 2014 se uskuteční XVI. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla Natřikrát. Festival je stále jediným přehlídkovým festivalem současného tance v Brně i v celém Jihomoravském kraji.

Vedle prezentace aktuálních děl v oblasti současného tance a pohybového divadla je festival Natřikrát charakteristický tím, že se dramaturgicky nezaměřuje jen na uznávané tanečníky, ale snaží se podporovat také experiment a hledání nových cest pohybového výrazu.

„Natřikrát je v rámci českých regionů zcela jedinečný festival… Děje se tak proto, že sdružení Filigrán sdílí stejný obdiv k současnému tanci jako my v Tanci Praha, a děje se tak přes veškeré poklesy rozpočtů na granty neziskovkám… a navíc se daří zvát vysoce kvalitní, originální umělce, které stojí za to poznat“, uvedlak loňskému ročníku festivaluYvona Kreuzmannová, ředitelka Tance Praha, největšího tanečního festivalu u nás.

Představení letošního ročníku festivalu proběhnou v Bezbariérovém divadle Barka v Brně – Králově Poli a v industriálních prostorách Malé Ameriky – v novém kulturním prostoru, který postupně vzniká na místě bývalého železničního překladiště. Festival doplní projekce tanečních filmů s lektorským úvodem v kině Art. V rámci festivalu je také pořádán workshop jevištní improvizace určený nejen pro tanečníky, ale i pro hudebníky.

Ve středu 22. 10. festival zahájí slovenští tanečníci Monika Čertezni, Anna Sedlačková a Daniel Raček, kteří vystoupípod hlavičkouspolku Neskorý zber– slovenské umělecké platformy otevřené spolupráci a výzkumu napříč uměleckými žánry a médii. V Brně uvedou své představení O jako Schlemmer (Reloaded), inspirované tvorbou hnutí Bauhaus a jedním z jeho představitelů Oskarem Schlemmerem.

 V úterý 28. 10. se přesuneme do prostor Malé Ameriky, kde se se svými dvěma sóly představí Kateřina Dietzová, tanečnice působící zčásti v Česku, zčásti v Nizozemí. Úterní večer otevřou Glazed walks, které v sobě ztělesňují balancování mezi plánováním, představami, jak by věci měly být, na straně jedné a neustále se proměňujícími a unikajícími významy a obrazy na straně druhé. Druhou částí večera bude jedna ze tří variant taneční úvahy na téma sdílených struktur ANALOG – verze HC.

Třetí večer, Setkáme se #16, se uskuteční ve středu 29. 10. v Bezbariérovém divadle Barka a bude ve znamení taneční a hudební improvizace. Do Brna tak zavítá již šestnácté pokračování improvizovaných večerů realizovaných v obměňujících se sestavách tanečníků a hudebníků na různých místech Česka. Setkáme se #16 bude také vyvrcholením workshopu jevištní improvizace (27. 10. – 29. 10.), jehož hudební část povede Petr Vrba, jeden z předních českých hudebníků věnujících se improvizaci, a taneční část Kateřina Dietzová. Účastníci workshopu   budou prozkoumávat takové otázky jako, jaké jsou možné zdroje inspirace pro představení tvořené v danou chvíli před diváky bez předpřivaného materiálu. Workshop je do určité míry jedinečný v tom, že se soustředí na spolupráci mezi hudebníky a tanečníky; na to, jak nalézt souhru mezi hudebním a pohybovým materiálem tvořeným v aktuálním okamžiku.

Festival Natřikrát završí projekce tanečních filmů s teoretickým úvodem Lucie Sendlerové, která proběhne v pátek 31. 10. v kině Art. Po celou dobu festivalu budou moci jeho návštěvníci zhlédnout výstavu tanečních fotografií Petra Kačírka a skupiny Filigrán v Bezbariérovém divadla Barka.

Podrobný program ZDE.