Cestovatelská promítání – poznejte z Barky celý svět

Letošní cyklus cestovatelských promítání představí více než deset zemí ze všech koutů světa. Během pondělních večerů vždy od 19 hodin vás cestovatelé zavedou do Andalusie, Jemenu, na Kanárské ostrovy, do centrálních And, Ugandy, USA, Tádžikistánu, na Aljašku a Sardínii.

 

Sérii cestovatelských promítání 15. ledna zahájí Jaromír Novák, který představí oblast Andalusie. Těšit se můžete na povídání o divokém pobřeží Costy de Sol, horské oblasti Alpujarras, pobřežním přírodním parku Cabo de Gata, pouštní oblasti u Tabernas, kde se natáčely proslulé spaghetti westerny, a mnoho dalšího.

 

 

22. ledna bude následovat promítání Leoše Landy s názvem ,,Jemen – země královny ze Sáby“. Zavede vás na jih Arabského poloostrova v současnosti zmítaný nepřehledným kmenovým konfliktem skýtá množství překrásných míst, jako např. královský palác Dar al-Hadžar, vyprahlé vádí Hadramaut, hliněné mrakodrapy v Šibamu, Měsíční chrám v Máribu, uličky starodávného města Zabíd a největší a nejzachovalejší medínu muslimského světa v hlavním městě San’á se starobylými domy, vypadajícími jako by byly z perníku.

V pondělí 29. ledna si budete moci poslechnout vyprávění o čtyřech ze sedmi hlavních Kanásrkých ostrovů – La Gomera, Tenerife, La Palma a Gran Canaria. Čtyři ostrovy, kam přednášející jezdí již několik let trávit období vánoc a které důkladně procestoval. Zavede do mlžných vavřínových lesů, na měsíční krajinu, do hlubokého kráteru i kraje divoce rostoucích a čerstvě kvetoucích mandloní. O tom, jak chutná kanárský rum a že po Kanárech je možné putovat i s malým dítětem, bude povídat Matouš Jobánek.

Centrálními Andami, na pomezí Argentiny, Chile a Bolívie, vás 5. února provede Pavel Ševčík. Zavede vás zejména do rezervace Eduardo Avaroa, do rozsáhlého andského údolí Quebrada Humahuaca, na úbočí Cerro de Incahuasi včetně pokusu o vrchol ve výšce 6621 m a na závěr do pestrobarevné peruánské metropole Limy.

12. února nás potom čeká Uganda – nebroušený diamant africké turistiky. Jako opravdovou perlu Afriky ji označil už Winston Churchill v roce 1908. Mírně zvlněnou malebnou krajinu sopečných kopců pokrytých čajovníky střídají velehory dosahující přes 5000 m n. m. Cestování touto rovníkovou zemí přiblíží Tomáš Merta.

Miloslav Druckmüller a Jana Hoderová budou 19. února vyprávět o koních, požárech, velkých vzdálenostech a skvělých lidech na cestách napříč Spojenými státy. Při úplném zatmění Slunce v srpnu 2017 přešel stín vržený Měsícem přes USA od západního k východnímu pobřeží. Tato zdánlivě ideální příležitost pro pozorování jedinečného přírodního úkazu s sebou přinesla řadu dramatických momentů. Na mapě mělo při plánování expedice pozorovací místo na odlehlém místě ve Skalistých horách Wyomingu v nadmořské výšce přes 3000 m své přednosti a své kouzlo, ale jak se tam s těžkými montážemi dostat?

Pondělní večer 26. února bude věnován Tádžikistánu. V jedinečném diashow ze dvou diaprojektorů  spolu s realitou nejchudší země bývalého SSSR, vražedným svérázem národního transportu i exotickou atmosférou středoasijského bazaru včetně legendárních památek hedvábné stezky v sousedním Uzbekistánu uvede Roman Janusz.

Předposlední promítání se uskuteční 5. března a ponese název ,,Aljaška – putovaní krajem medvědů a zlatokopů“. Aljaška je pro mnohé snem o pravé divočině, kde je stále možno pozorovat a lovit divoká zvířata, toulat se nekonečnými lesy, rýžovat zlato a zažívat dobrodružství, o kterých čteme v napínavých příbězích z tohoto dalekého kraje. Z Anchorage do NP Denali, poté k Naknek Lake na poloostrově Katmai, kterému vládnou medvědi grizzly, ale i přes hranice na Klondike do Dawson City, Mekky všech zlatokopů. Místa, kde ukazuje svoji moc matka příroda, představí a o zážitky na cestě za jejích poznáním se podělí cestovatel Aleš Ondrovčík.

Sérii cestovatelských besed 12. března zakončí promítání o Sardínii. Těšit se můžete na cyklotoulky od pohádkového Smaragdového pobřeží s průzračnou tyrkysovou vodou, přes úchvatné skalní útvary mezi nimiž hraje prim Medvědí skála u Palau nebo skalnatý mys Capo Testa, romantické souostroví La Maddalena, pláně Měsíčního údolí, Neptunovu jeskyni až po bělostné pohoří Monte Albo. To vše okořeněné historií tajemných megalitických nuraghů, uličkami středověkého Alghera, či vykopávek Tharros předvedou Jaromír Novák a Jan Synak.